Kompania „Publikacje Naukowe” stale przeprowadza monitoring i analityczną ocenę ważnej dla badawczego koła informacji, toż dla wygody naukowców przygotowaliśmy listę czasopism Scopus\ Web of Science Polski. Opowiemy dokładniej o możliwościach tej tablicy i jej układania.
Mając informacje o liście polskich czasopism w Scopus i Web of Science, naukowcy będą mogli bardziej produktywnie i efektywnie planować własną działalność naukową, co zapewni:
Scopus: lista czasopism
W celu sporządzenia listy czasopism Scopus Polski wykorzystano materiały z bazy naukometrycznej, informacje z profili publikacji naukowych, a także informacje z rankingu Scimago Journal Rank.
Czasopisma Scopus wymienione w tabeli można przeglądać przez:
Oprócz tego, tabela zawiera link do strony każdej ze wskazanych publikacji indeksowanych w Scopus oraz strony głównej czasopisma.
Рolskie czasopisma w Web of Science
Dla uporządkowywania listy polskich czasopism zindeksowanych w Web of Science wykorzystywały się wiadomości z bazy danych Web of Science Core Collection, Master Journal List, Journal Citation Reports.
Listę czasopism Web of Science można sortować według:
Do każdej wymienionej edycji dodaje się link do jej strony na Liście Czasopism Głównych oraz do strony głównej czasopisma.
Naukometryczna baza danych Scopus indeksuje tysiące publikacji naukowych z różnych dziedzin wiedzy i dyscyplin naukowych. Aby czasopismo znalazło się w tej bazie, musi spełniać restrykcyjne kryteria jakościowe oraz przejść przez etapy złożenia, weryfikacji, wyjaśnienia, rewizji decyzji, komunikacji.
Umieszczenie czasopisma w tej bazie nie oznacza, że nie należy już nad nim pracować. Wręcz przeciwnie, tak zaczyna się jeszcze poważniejszy i dokładniejszy etap, który oznacza nieustanną selekcję wysokiej jakości treści, zgodność ze standardami etycznymi, wskaźnikami naukometrycznymi i wiele innego.
Oprócz tego, Scopus na bieżąco co miesiąc monitoruje jakość publikacji naukowych oraz wykluczeń z bazy. Dlatego konieczne jest szczególnie staranne wybranie czasopisma do publikacji.
Na dzisiaj polskie czasopisma w bazie Scopus zajmują czołowe pozycje wśród publikacji naukowych na całym świecie, co wskazuje na wysoki potencjał naukowy i ranking tego typu czasopism.
Web of Science - jedna z najbardziej globalnych naukometrycznych baz danych, której głębokość cytowań sięga 1900 roku. Rdzeniem bazy danych jest Web of Science Core Collection, który zawiera 7 indeksów cytowań, z których 4 to indeksy czasopism. Aby publikacja znalazła się w jednym z nich, musi spełniać 24 kryteria jakościowe. Jeśli oprócz tego spełni 4 dodatkowe kryteria wpływu, czasopismo będzie włączono w bardziej rankingowy indeks cytowania.
Polskie czasopisma w Web of Science są przedstawione w każdym z 4 wyżej wymienionych indeksów cytowań. Świadczy to o wysokim poziomie rozwoju i autorytecie czasopism naukowych w Polsce.
Zwróćcie uwagę, że tabela zawiera poradniczą informację, wszystkie dane wzięto z oficjalnych zasobów naukometrycznych baz danych. Kompania "Scientific Publications" nie ponosi odpowiedzialność za jakość cytowanych publikacji naukowych, a publikuje tego rodzaju informacje w celu poinformowania zwiedzających strony internetowej i klientów kompanii.
Otrzymaj bezpłatną konsultację!
Kierownik departamentu
personalnej obsługi